poniedziałek, 11 lipca 2011

Dwudziestolecie afer i skandali

Sławomir Koper z wykształcenia jest historykiem, w życiu prywatnym także pisarzem, a jego twórczość jest mi w pewnym stopniu już znana. Miałam okazję przeczytać wcześniej "Tajemnice i sensacje świata antycznego"- książkę z dziedziny, w której Koper
jest specjalistą - historia starożytnej Grecji i Rzymu. Oczywiście nie jest to jedyne świadectwo dorobku literackiego tego pisarza. Jego autorstwa są między innymi te tytuły: "Śladami pierwszych piastów", "Wędrówki po Polsce piastowskiej", "Józef Piłsudski - człowiek i polityk" i wiele innych.
W roku 2011, obok "Życia prywatnego i erotycznego w starożytnej Grecji i Rzymie", na półkach sklepowych pojawia się nowy tytuł tego samego autora (przyp. : Sławomira Kopra).
Wydana przez Bellonę książka pt. "Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej", jak każdy zapewne widzi po tytule, opowiada dzieje Polski w okresie międzywojennym mającym swoje blaski i wzloty, a także skrupulatnie ukrywane przez dziesięciolecia czarne sprawki, które należy wyciągnąć na światło dzienne i temu zadaniu próbuje sprostać pióro pana Sławomira. Autor rozkłada, jak na stole, brudne karty naszej historii z okresu Drugiej Rzeczypospolitej pisząc m.in. o zaskakującym prawicę zwycięstwie Gabriela Narutowicza w wyborach na pierwszego prezydenta II RP; o napastliwej kampanii poprowadzonej, przez ugrupowania narodowe i katolickie (prawica) i wymierzonej w zwycięzce wyborów; o zamachu na Prezydenta Narutowicza i jego śmierci po zaledwie pięciu dniach sprawowania urzędu. Historyk nie ucieka również od mniej znanych, czy też bardziej dyskusyjnych tematów, do których z pewnością należy sprawa z kampaniami Tadeusza Boya - Żeleńskiego. Trudno było w tych czasach o postać ze świata kultury bardziej znienawidzoną niż Boy, był on na językach wszystkich - prawicowców, tradycjonalistów, konserwatystów i sfer kościelnych. Jednak kiedy Żeleński zaczął zajmować się "trudnymi sprawami"(nie zgadzając się z aborcją, stworzył poradnię świadomego macierzyństwa; wystąpił przeciwko polityce kościoła - sprawa lit. erotycznej) do których nikt nie chciał podchodzić, zyskiwał poważnych sojuszników. Koper pisze także o rewolucji obyczajowej tego okresu. To, co uległo na tym polu przemianie po pierwszej wojnie światowej, to przede wszystkim poprawa pozycji kobiet w społeczeństwie, moda również podlegała zmianom - stroje stały się bardziej funkcjonalne, luźne, a miejsce gorsetów zastąpiły proste kostiumy i kapelusze, pojawiły się także pierwsze sweterki :).
Czasy dwudziestolecia międzywojennego, jak zapewne sami wiecie, są czasami bardzo rozległymi pod względem rozwoju kulturowego, jak i obfitości w ważkie dla historii wydarzenia. Autorowi  udało się zmieścić  na 354 stronach prawie całe dwie dekady pełne afer i skandali.
Całość została napisana lekkim, codziennym językiem, w sposób na tyle przejrzysty, by trafić do szerokiej, pod względem wieku, grupy odbiorców. Nie znajdziemy tu upiększeń językowych, czy zdań zbudowanych w sposób poetycki, wzniosły i należy zaliczyć to do plusów tej pozycji, gdyż takie zabiegi byłyby tutaj zbędne, a nawet niepożądane.
Cała oprawa dla treści jest dosyć solidnie wykonana. W książce znajdziecie sporo ilustracji, a podział na rozdziały sprzyja przejrzystości przedstawionych w niej historii. Jednak w dziele Sławomira Kopra nie ma nic, czego nie wiedziałby człowiek żywo interesujący się historią i polityką. Niniejsze dzieło jest tylko krótkim przeglądem kart, także tych ciemnych, z dziejów Drugiej Rzeczpospolitej. Autor wiele tematów z okresu międzywojennego pominął, jak choćby przemilczał problem antysemityzmu na polskich uczelniach, czy umieszczenie Zofii Stryjeńskiej w zakładzie psychiatrycznym. Poważną wadą "Afer i skandali..." jest brak jakiegokolwiek, zajętego przez samego autora, stanowiska wobec przedstawionych przez niego faktów. Brakuje tu jego spostrzeżeń, emocji, przez co całość przypomina długi wykład na wydziale historycznym uniwersytetu. Książkę mogę polecić tylko tym czytelnikom, których oczarowało dwudziestolecie międzywojenne i poszukują pozycji, w której znajdą wszystko chronologicznie napisane na temat ukochanej przez siebie epoki.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości portalu dla miłośników książek

1 komentarz: