wtorek, 28 czerwca 2011

"Brama Wezyra"


Jesús Sánchez Adalid ma wielu czytelników, a jego prace zostały przetłumaczone na kilka języków. Powieści, hiszpańskiego pisarza, "La Luz del Oriente", "El Mozárabe", "Félix de Lusitania", "La Tierra sin Mal", "El cautivo i La sublime puerta" zostały entuzjastycznie przyjęte zarówno przez krytyków, jak i publiczność. W 2007 r., powieść "El alma de la ciudad sin" zdobyła hiszpańską nagrodę im. Fernando Lara.W roku 2011 zaszczycił nas kolejną bestsellerową powieścią historyczną pt "Brama Wezyra", która stanowi drugą część niezwykłych przygód Luisa Monroya de Villalobosa – szlachcica idealisty wychowanego na opowieściach o wielkich rycerzach. Chłopiec, który od najmłodszych lat chłonął ideały przekazywane mu przez ojca i dziadka, pragnął zostać przyjęty na służbę króla Filipa II. Wraz z flotą królewską chciał walczyć o dobro i bezpieczeństwo swojego kraju. Marzenia naszego bohatera prysnęły niczym bańka mydlana w zderzeniu z brutalną rzeczywistością. Kiedy wojska Filipa II poniosły druzgocącą klęskę na Dżerbie, sam, dziewiętnastoletni już, Monroy dostał się do niewoli Saracenów. Dzięki talentom muzycznym i poetyckim udało mu się umknąć śmierci. Ocalały, lecz jako niewolnik gubernatora, wyjechał do Stambułu. W stolicy Ottomańskiego Imperium przyjął wiarę islamską i jako szpieg w służbie króla Hiszpanii rozpoczął nowe życie...podwójne życie.

W Luisie zagrała dynamika zmieniając nie tylko jego, ale i serce. Główny bohater stał się przede wszystkim bardziej dojrzały i roztropny, a także mniej ufny. Porzucił swą romantyczną wizję rycerskości na rzecz chłodnego umysłu i wiary w rzeczywistość. Nabyte doświadczenie uświadomiło mu jak wiele krwi, potu i umiejętności wymaga walka.

Autor przemyca do swej powieści prawdy historyczne. Podkreśla zmiany jakie zachodziły w ówczesnym świecie, zestawiając eposy rycerskie z niezbyt elegancką konkwistą. Jesús Sánchez Adalid Pokazuje nie tylko piękno miłości dworskiej, ale także obnaża przed nami okrucieństwa wojny. Szczególną uwagę zwraca na los osób wziętych do niewoli. Opowiada o ludziach, którzy porzucili swą wiarę, by móc ocalić nędzne żywoty.
Jednocześnie autor w pełni opisał niezwykłe bogactwo kultury Turków ukazując przy tym szczegóły życia codziennego tego egzotycznego narodu. Dzięki niesamowitej precyzji opisów, dowiadujemy się jak żyli, bawili się, spędzały czas tureckie rodziny. Czytelnik z łatwością może prześledzić również losy ludzi pojmanych w jasyr, zobaczyć różnicę pomiędzy tymi, którzy przyjęli nową wiarę, a tymi którzy pozostawali przy obronie własnej wolności religijnej.

Lektura książki gwarantuje barwne charaktery bohaterów i pełne duchowych przeżyć podróże i właśnie dlatego warto po nią sięgnąć.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości portalu dla miłośników książki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz